Store SKU
APCL210GRP
Pressure Treated 2x10 · Premium Grade Hem/Fir · Incised Ground Contact · Cedar Toned · S4S
Ships via Dunn Lumber On Sale
In stock
Store SKU
APCL210GRP
Pressure Treated 2x10 · Premium Grade Hem/Fir · Incised Ground Contact · Cedar Toned · S4S
Pressure Treated Hem/Fir 2x10 Premium Grade Incised Ground Contact Cedar Toned S4S
- actual dimensions = 1-1/2 in. thick, 9-1/4 in. wide +/- 3/16 in. *
- species = hem/fir
- color = cedar tone
- surfaced on all 4 sides
- premium all purpose construction lumber
- incised for better treatment penetration
- suitable for ground contact and burial
* Lumber dimensions can, and do, vary significantly.
| SKU | APCL210GRP |
|---|---|
| Brand | APCL |
| Product Type | Framing Lumber |
| Actual Thickness | 1-1/2" |
| Actual Width | 9-3/8" |
| Best Use | Framing/Construction |
| Edge Type | Square |
| Engineered | No |
| Finger Jointed | No |
| Flat Stock | Yes |
| Lumber Grade | Premium |
| Natural or Composite | Natural |
| Nominal Size | 2" X 10" |
| Nominal Thickness | 2" |
| Nominal Width | 10" |
| Pressure Treatment | Ground Contact |
| Primed | No |
| Surfacing (Natural) | Incised |
| Texture | Smooth |
| Wood Species | Hemlock/Fir |
Write New Review



