Store SKU
SDGA14TGGRP
Tongue & Groove Siding · Cedar · A&Better · Kiln Dried · 11/16x4
Quick Specs Ships via Dunn Lumber On Sale
T&G Cedar A&Btr KD 11/16x4
In stock
Store SKU
SDGA14TGGRP
Tongue & Groove Siding · Cedar · A&Better · Kiln Dried · 11/16x4
Tongue & Groove Siding · Cedar · A&Better · Kiln Dried · 11/16x4
Tongue&Groove Siding Cedar A&Better Kiln Dried 11/16x4, a clear, dry and defect free tongue and groove pattern for siding or panelingl graded for the smooth v-joint side but in most cases it can be used with the rough sawn flush side out .| SKU | SDGA14TGGRP |
|---|---|
| Brand | Hall Forest |
| Actual Thickness | 11/16" |
| Actual Width | 3-1/2" |
| Best Use | Siding |
| Edge Type | Tougue&Groove |
| Engineered | No |
| Finger Jointed | No |
| Flat Stock | No |
| Natural or Composite | Natural |
| Nominal Size | 11/16" X 4" |
| Nominal Thickness | 11/16" |
| Nominal Width | 4" |
| Primed | No |
| Seasoning | Kiln Dry |
| Surfacing (Natural) | Smooth |
| Texture | Smooth Face |
| Wood Species | Cedar |
Write New Review



