Store SKU
RBGL3X12
Huttig Rosboro Hi-Clear II Glulam Beam · 3½"x11-7/8" · Pressure Treated · Architectural Appearance · 24F-V4 · DF/DF · APA-EWS (Product has no warranty against rot or decay)
Quick Specs Ships via Dunn Lumber On Sale
Rosboro Glulam Beam 3½x11-7/8
Currently Out of Stock
Available in 0 to 2 Days
Available in 0 to 2 Days
Store SKU
RBGL3X12
Huttig Rosboro Hi-Clear II Glulam Beam · 3½"x11-7/8" · Pressure Treated · Architectural Appearance · 24F-V4 · DF/DF · APA-EWS (Product has no warranty against rot or decay)
- Hi-Clear II provides chemical resistance against insect attack, decay mold, mildew and Formosan termites
- Not for use in marine applications
- Hi Clear II not meant for ground contact
- For more information, visit www.rosboro.com
- Product has no warranty against rot or decay
| SKU | RBGL3X12 |
|---|---|
| Brand | Rosboro Hi-Clear II |
| Manufacturer Sku | 3121178HC |
| Product Type | Engineered Lumber |
| Actual Thickness | 1-1/2" |
| Actual Width | 11-7/8" |
| Best Use | Framing/Construction |
| Edge Type | Square |
| Engineered | Yes |
| Finger Jointed | No |
| Flat Stock | No |
| Lumber Grade | Architectural Appearance |
| Natural or Composite | Natural |
| Nominal Size | 3-1/2" X 11-7/8" |
| Nominal Thickness | 3-1/2" |
| Nominal Width | 11-7/8" |
| Primed | No |
Write New Review




