Store SKU
WEYGL4X15
Weyerhaeuser Glulam 3"x15" Architectural Appearance 5000' Camber 2400F V4
Quick Specs Ships via Dunn Lumber On Sale
Weyerhaeuser Glulam 3"x15"
Currently Out of Stock
Available in 2 to 4 Days
Available in 2 to 4 Days
Store SKU
WEYGL4X15
Weyerhaeuser Glulam 3"x15" Architectural Appearance 5000' Camber 2400F V4
This item is a laminated fir beam:
- length = available from 1 to 60 ft. – select at left
- actual dimensions = 3-1/2 in. wide, 15 in. deep
- camber = 5,000 ft. radius (essentially zero)
- species = Douglas fir
- surfacing = sanded on bottom and both sides – bottom edges eased
- appearance = architectural
- seasoning = kiln dried lumber used
- for use in dry environments
- layup combination = 24F V4
- Fb = 2400
- E = 1.8 ·
| SKU | WEYGL4X15 |
|---|---|
| Brand | Weyco Glulam |
| Product Type | Engineered Lumber |
| Actual Thickness | 1-1/2" |
| Actual Width | 15" |
| Best Use | Framing/Construction |
| Edge Type | Square |
| Engineered | Yes |
| Finger Jointed | No |
| Flat Stock | No |
| Lumber Grade | Architectural Appearance |
| Natural or Composite | Natural |
| Nominal Size | 3-1/2" X 15" |
| Nominal Thickness | 3-1/2" |
| Nominal Width | 15" |
| Primed | No |
Write New Review




