Store SKU
PSDG18CHANGRP
Channel Siding · Cedar · Select Tight Knot · Primed · 1x8
Quick Specs Ships via Dunn Lumber On Sale
1x8-RL Primed TK Cedar Channel
In stock
Store SKU
PSDG18CHANGRP
Channel Siding · Cedar · Select Tight Knot · Primed · 1x8
Channel Siding Cedar Tight Knot Primed 1x8
• High quality dry tight knot western red cedar
• Rough sawn face
| SKU | PSDG18CHANGRP |
|---|---|
| Brand | Hall Forest |
| Product Type | Bevel Siding |
| Actual Thickness | 3/4" |
| Actual Width | 7-3/8" |
| Best Use | Siding |
| Edge Type | Bevel |
| Engineered | No |
| Finger Jointed | No |
| Flat Stock | No |
| Lumber Grade | Select Tight Knot |
| Natural or Composite | Natural |
| Nominal Size | 1" X 8" |
| Nominal Thickness | 1" |
| Nominal Width | 8" |
| Primed | Yes |
| Texture | Rough |
| Wood Species | Cedar |
Write New Review



